Zgodnie z aktualnymi zaleceniami ekspertów, temperatura w domu powinna wynosić od 18 do 22°C. Niekorzystne dla zdrowia i samopoczucia jest przebywanie zarówno w przegrzanych, jak i w wychłodzonych pomieszczeniach. Jak optymalnie regulować temperaturę w sezonie grzewczym, by było nam przyjemnie (i zdrowo) ciepło, a jednocześnie nie zbankrutować, biorąc pod uwagę obecne ceny paliw? Zamiast kombinować z temperaturą na kotle czy kręcić termostatami na wszystkich grzejnikach, warto zainwestować w dobry sterownik i programowalny regulator pokojowy.

Temperatura nie wszędzie i nie zawsze musi być taka sama

Są pomieszczenia, w których temperatura może być niższa. To np. sypialnia. Najzdrowiej jest spać w temperaturze ok. 17-18°C. Chłodniej może być także w kuchni – zwłaszcza w porach szykowania ciepłych posiłków oraz na korytarzach, w kotłowni, spiżarni czy w nieużywanym pokoju gościnnym. Najcieplejszym pomieszczeniem zwykle jest łazienka. Tu temperatura powietrza może przekraczać nawet 25°C, ale z pewnością nie przez cały czas. Tak wysokiej temperatury potrzebujemy z reguły tylko rano i wieczorem, gdy bierzemy kąpiel. Ponadto dla optymalizacji kosztów ogrzewania zalecane jest obniżanie temperatury każdorazowo, gdy wychodzimy z domu, w nocy oraz podczas dłuższej nieobecności domowników, np. wyjazdu na wakacje.

Obniżać temperaturę czy wyłączać ogrzewanie – co się bardziej opłaca?

Większość ekspertów z branży grzewczej stoi na stanowisku, że grzanie z przerwami i wychładzanie pomieszczeń nie jest opłacalne. W celu ponownego osiągnięcia we wnętrzu pożądanej temperatury kocioł musi pracować z podwyższoną mocą. Zużywa więc więcej paliwa. Zdecydowanie bardziej efektywne i ekonomiczne jest ogrzewanie wnętrz w systemie 24h/7 przy różnych, zadanych temperaturach dla poszczególnych pomieszczeń i stref czasowych. Jednak optymalne - ręczne zarządzanie temperaturami na kotle i grzejnikach byłoby uciążliwe (o ile w ogóle wykonalne). Dlatego w zautomatyzowanym sterowaniu ogrzewaniem użytkownika wspierają specjalistyczne urządzenia: sterowniki, analizatory i regulatory pokojowe, które od lat projektuje i produkuje firma BRAGER.

Dlaczego warto zainwestować w nowoczesny sterownik?

Zainstalowany na kotle sterownik umożliwia bezobsługowe, optymalne i wydajne palenie, podnosi żywotność urządzenia grzewczego oraz zapewnia stałą kontrolę nad całą instalacją. Regulacja mocy cieplnej następuje automatycznie - poprzez dostarczanie do procesu spalania odpowiedniej ilości powietrza i paliwa. Aby kocioł pracował z maksymalną wydajnością i minimalną szkodliwością dla środowiska, warto dodatkowo wyposażyć go w analizator spalin BCA-02 eco firmy BRAGER. Opatentowane, kompaktowe urządzenie odpowiada za automatyczną optymalizację całego procesu spalania. Dysponując tak nowoczesną instalacją, sterowanie ogrzewaniem sprowadza się w zasadzie do skonfigurowania układu sterowania w celu ustalenia wydajności podajnika oraz ustawienia pożądanej temperatury na kotle (średnio 50-70°C) i na kaloryferach (średnio 18-21°C). Zautomatyzowane sterowanie ogrzewaniem przy wykorzystaniu urządzeń BRAGER pozwala obniżyć zużycie paliwa nawet o 25%, co zostało udowodnione w badaniach naukowych.

Termostaty pokojowe – optymalna temperatura w każdym pomieszczeniu

Wygodne i precyzyjne sterowanie ogrzewaniem w poszczególnych pomieszczeniach zapewniają regulatory pokojowe. Termostat BRAGER współpracuje z kotłem (sterownikiem), pozwalając łatwo wyregulować temperaturę w ogrzewanych pokojach w oparciu o temperaturę powietrza oraz/lub ogrzewania podłogowego. Dzięki możliwości zaprogramowania różnych trybów stałych (Wakacje, Ekonomiczny, Wietrzenie) i stref czasowych, temperatura we wszystkich pomieszczeniach jest dostosowywana automatycznie do indywidualnych, zmieniających się w ciągu dnia i roku potrzeb domowników. Odczuwamy komfort cieplny, oszczędzamy czas i pieniądze, nie marnujemy paliwa, nie obciążamy niepotrzebnie środowiska.