Obecny kryzys na rynku paliw można potraktować jako impuls do wymiany starego źródła ciepła albo modernizacji istniejącej instalacji grzewczej. Kocioł na paliwa stałe, który od lat ogrzewa polskie domy, wcale nie musi być taki straszny dla środowiska, jak go malują. A jeśli połączyć np. klasowy piec na ekogroszek z nowoczesnym sterownikiem i ogrzewaniem podłogowym, to zyskamy naprawdę przyjazne rozwiązanie - dla natury, domowników i portfela.

Ogrzewanie podłogowe – jak działa?

Ogrzewanie podłogowe stało się domeną nowoczesnego, energooszczędnego budownictwa. Cieszy się powodzeniem zarówno wśród inwestorów, jak i wykonawców. Jego działanie opiera się na zasadzie promieniowania i konwekcji. Brak widocznych, zabierających przestrzeń grzejników, przyjemność chodzenia po domu boso, niewielkie zużycie energii oraz równomierne dogrzane pomieszczenia to najczęściej doceniane przez użytkowników walory podłogówki. Popularnością cieszy się zwłaszcza ogrzewanie podłogowe wodne. Woda zasilająca, ze względu na dużą powierzchnię grzejną instalacji (znacznie większą niż w przypadku tradycyjnych grzejników), nie powinna przekraczać 29oC. Wyjątek stanowi łazienka. Zbyt ciepła podłoga nie jest korzystna dla naszego zdrowia, a do tego zwiększa ryzyko pękania płyty betonowej.

Kocioł na ekogroszek – jak działa?

Współcześnie produkowane kotły na paliwa stałe, w tym piece na ekogroszek, to nowoczesne, zautomatyzowane urządzenia grzewcze, które po prawidłowej, pierwszej konfiguracji wymagają od użytkowników minimum zaangażowania. Wystarczy co jakiś czas (zwykle co kilka dni) dokładać opał. Współpracujący ze sterownikiem podajnik zapewnia dostawę do paleniska paliwa w ilości niezbędnej dla osiągnięcia zadanej temperatury.

Bardzo ważne dla efektywności pracy pieca na ekogroszek jest jego umiejętne rozpalenie. Najczęściej polecana metoda to rozpalanie od góry. Zapewnia ona optymalne zużycie opału i mniejszą emisję zanieczyszczeń.

Pierwsze uruchomienie pieca na ekogroszek najlepiej powierzyć specjaliście. Nierzadko konfiguracja kotła przez instalatora z uprawnieniami stanowi wymóg producenta. Jeśli zabieramy się za uruchomienie i sterowanie piecem na ekogroszek sami, musimy bezwzględnie stosować się do instrukcji producenta. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na zalecaną temperaturę. Będzie się ona różnić w zależności od rodzaju posiadanego pieca na ekogroszek. Najczęściej wyniesie 50-70oC.

Kocioł na paliwo stałe i ogrzewanie podłogowe – czy mogą działać razem?

Jak najbardziej! Kocioł na paliwa stałe i ogrzewanie podłogowe można z sukcesem połączyć. Oczywiście nie mówimy tu o przestarzałym „kopciuchu”, ale o nowoczesnym, spełniającym normy emisyjne urządzeniu, wyposażonym w dedykowany sterownik i najlepiej także w analizator spalin, który odpowiada za optymalizację całego procesu spalania. Taki piec na ekogroszek może być bezpiecznym i wydajnym źródłem ciepła dla niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego.

Jak połączyć piec na ekogroszek i ogrzewanie podłogowe?

Planując połączenie pieca na ekogroszek z podłogówką, trzeba zadbać o to, by temperatura w kotle nie spadała poniżej minimalnej, zalecanej wysokości, ponieważ grozi to zwiększonym zużyciem paliwa i ryzykiem nieodwracalnego uszkodzenia urządzenia grzewczego. Jednocześnie temperatura nie może być zbyt wysoka. Nawet 60oC to zbyt dużo dla podłogówki. Niezbędna jest więc optymalizacja temperatury zasilającej ogrzewanie podłogowe przy jednoczesnym zabezpieczeniu kotła przed spadkiem temperatury poniżej granicznej wartości. Służą do tego zawory mieszające. Zainstalowanie zaworu mieszającego pozwala stworzyć dwa obiegi wody – z możliwością regulowania stopnia zmieszania strumieni w każdym z nich. Optymalną regulację zapewnia sterownik, który może obsługiwać nawet kilka siłowników zaworu mieszającego.