Nadchodzącej zimy rachunki za ogrzewanie mogą mocniej niż kiedykolwiek uderzyć w portfele Polaków. Nie dziwi więc, że wielu właścicieli domów zaczęło poszukiwać źródeł oszczędności – oczywiście bez rezygnowania z komfortu cieplnego. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest ograniczenie strat ciepła. Którędy energia ucieka z budynku? Czy straty ciepła można skutecznie niwelować? I czy termomodernizacja jest jedynym, dostępnym rozwiązaniem? Sprawdzamy!

Straty ciepła - przyczyny

W domach znajdują się tzw. mosty termiczne, czyli miejsca, poprzez które (z różnych przyczyn) z wnętrz ucieka najwięcej ciepła. Do takich newralgicznych miejsc należą m.in.:

  • górna kondygnacja budynku (dach i poddasze) – przyczyną jest zwykle słaba termoizolacja;

  • okna i drzwi – nieszczelne przegrody stanowią jedną z głównych przyczyn wychładzania pomieszczeń, problem dodatkowo potęgują duże szyby;

  • ściany zewnętrzne – duże ilości energii lubią uciekać wskutek powstałych przerw między płytami styropianu;

  • podmurówki i balkony – strefy te wymagają precyzyjnego ocieplenia.

Ponadto w okresie zimowym ogromne straty ciepła powoduje wietrzenie pomieszczeń. Po zakończonym wietrzeniu, powrót do komfortowej temperatury we wnętrzu wymaga dostarczenia większej ilości ciepła, co z kolei podwyższa rachunki za ogrzewanie.

Ciepło ucieka również przez wentylację. Jednak poza upewnieniem się, że dysponujemy sprawną, nowoczesną instalacją, niewiele możemy w tym obszarze zrobić. Absolutnie nie wolno na własną rękę zatykać kanałów wentylacyjnych, ponieważ w domu wzrośnie wilgotność powietrza, co może szybko doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni.

Nowy dom - jak ograniczyć straty ciepła?

Problem strat ciepła najprościej jest rozwiązać na etapie tworzenia projektu domu. Wiedząc, jakie czynniki powodują straty ciepła, możemy zdecydować, jakie rozwiązania wdrożyć, a z jakich lepiej zrezygnować. Na szczęście przy dostępnych dzisiaj technologiach inwestorzy nie muszą rezygnować z dużych, otwartych przestrzeni czy wielkopołaciowych okien, by cieszyć się ciepłym, energooszczędnym domem.

Jak niwelować straty ciepła w istniejącym budynku?

Termomodernizacja budynku to najczęściej zalecane rozwiązanie dla właścicieli starszych domów, którzy chcą ograniczyć straty ciepła, a tym samym obniżyć rachunki za ogrzewanie. Niestety, kompleksowa termomodernizacja sporo kosztuje, ponieważ może obejmować takie prace, jak docieplenie zewnętrznych ścian, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, renowacja dachu, wymiana starego źródła ciepła na ekologiczny i wydajny system grzewczy itd.

Automatyka do kotłów a ograniczenie strat ciepła

Na wysokość strat ciepła w budynku istotny wpływ ma funkcjonalność posiadanej instalacji grzewczej. System bazujący na wysokiej klasy urządzeniu grzewczym, nowoczesnej automatyce do kotłów i odpowiednio dobranym regulatorze temperatury, praktycznie gwarantuje redukcję strat ciepła. W jaki sposób?

Urządzenie sterujące jest „sercem” systemu grzewczego. Sterownik do kotła umożliwia proste, precyzyjne i wygodne zarządzanie całą instalacją grzewczą, przyczyniając się do w pełni efektywnej, proekologicznej produkcji i dystrybucji energii cieplnej. Kocioł wyposażony w nowoczesny sterownik i dodatkowo w analizator spalin (urządzenie do analizy i regulacji procesu spalania) osiąga taką sprawność, jak podczas testów w warunkach laboratoryjnych, zapewnia przyjazne dla środowiska i ludzi, bezobsługowe palenie oraz umożliwia pełną kontrolę nad instalacją grzewczą.

Regulator temperatury a ograniczenie strat ciepła

Z kolei w rozważnym zarządzaniu ciepłem w poszczególnych pomieszczeniach wspiera użytkownika regulator temperatury. Urządzenie to pozwala na nastawę, kontrolę i korektę temperatury we wnętrzu - zarówno w oparciu o temperaturę powietrza, jak i temperaturę ogrzewania podłogowego. Innowacyjne termostaty pokoje BRAGER dodatkowo posiadają funkcję panelu zdalnego, umożliwiając zmianę podstawowych parametrów eksploatacyjnych instalacji grzewczej.

Jak wietrzyć mieszkanie zimą?

W sezonie zimowym za nadprogramowe straty ciepła często odpowiadają domownicy, którzy nie wiedzą, jak prawidłowo wietrzyć pomieszczenia. Zasada jest prosta – zakręcamy kaloryfer, otwieramy szeroko okno lub drzwi balkonowe, a po max. 10 minutach zamykamy. Nie doprowadzamy do całkowitego wychłodzenia pokoju! Skutecznym wsparciem w prawidłowym wietrzeniu pomieszczenia jest regulator temperatury, który posiada predefiniowany tryb „Wietrzenie”. Jeśli zdarza się nam zapominać o zakręceniu grzejników na czas wietrzenia, warto zainwestować w czujniki otwarcia okna, mocowane do ramy okiennej.

Podsumowanie

Przeprowadzenie gruntownej termomodernizacji często okazuje się niezbędne dla ograniczenia strat ciepła. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku starszych budynków z nieefektywną instalacją grzewczą, nieszczelnymi oknami i słabym ociepleniem. Żeby realnie obniżyć rachunki za ogrzewanie, musimy się też przyjrzeć temu, w jaki sposób ogrzewamy dom – czy wydajnie produkujemy energię cieplną i rozważnie nią gospodarujemy. Nie będziemy mieć wątpliwości, jeśli zastosujemy automatykę do kotłów i regulator temperatury.