Sterowanie ogrzewaniem coraz częściej jest zadaniem nie człowieka, ale sterownika zainstalowanego na kotle. Sterownik zapewnia bezobsługowe, optymalne i oszczędne palenie, zwiększa żywotność urządzenia grzewczego oraz daje kontrolę nawet nad rozbudowaną instalacją.

Sterowanie ogrzewaniem a oszczędności w portfelu

W czasach drastycznego wzrostu cen paliw stałych, obniżenie kosztów ogrzewania przy zachowaniu wysokiego komfortu cieplnego wydaje się jednym z największych wyzwań – dla użytkowników kotłów i ich producentów.

Nowoczesny, klasowy kocioł sam w sobie nie gwarantuje ekonomicznego spalania. Dla wysokiej sprawności urządzenia grzewczego niezbędna jest bieżąca, optymalna regulacja, a tę zapewnić mogą specjalistyczne urządzenia projektowane przez firmę BRAGER. Dowodzą tego badania naukowe.

Zespół naukowców z Politechniki Poznańskiej przeprowadził badania z zastosowaniem kotłów na pellet i węgiel, które wyposażono w rozwiązania automatycznie optymalizujące cały proces spalania firmy BRAGER. Kocioł na pellet wzbogacony o Analizator Jakości Procesu Spalania BCA-02 eco, sterownik z linii PELE BORD oraz system BRAGER Connect:
- zapewnia przyjazne dla środowiska i ludzi, bezobsługowe palenie z minimalną ilością popiołu;

- osiąga w warunkach rzeczywistych taką sprawność, jak podczas badań certyfikacyjnych w laboratorium;
- może być pod pełną, całodobową kontrolą użytkownika – również zdalną;
- daje komfort posiadania ponadczasowego systemu grzewczego, który nie tylko spełnia aktualne wymagania prawne, ale wyprzedza normy;
- gwarantuje realne oszczędności w portfelu – zautomatyzowane sterowanie ogrzewaniem pozwala obniżyć zużycie paliwa nawet o 25% w przypadku kotła klasowego.

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem za pomocą regulatora firmy Brager

Sterownik (regulator) umożliwia kompleksowe zarządzanie pracą kotła i całej instalacji grzewczej. Regulacja mocy cieplnej odbywa się poprzez dostarczanie do procesu spalania odpowiedniej ilości powietrza i paliwa. Kocioł można dodatkowo wzbogacić o analizator spalin BCA-02 eco, który:
- stale mierzy najważniejsze parametry procesu spalania,
- na bieżąco informuje użytkownika o jakości procesu spalania,
- wysyła wszystkie informacje do układu sterowania,
- zapewnia automatyczną optymalizację procesu spalania (istnieje możliwość manualnego dostosowania parametrów pracy kotła).

W rezultacie kocioł pracuje z maksymalną efektywnością i z minimalnym obciążeniem środowiska. Sterowanie ogrzewaniem przez użytkownika sprowadza się w zasadzie tylko do:
- skonfigurowania układu sterowania w celu ustalenia wydajności podajnika – układ regulacji sam precyzyjnie obliczy ilość dostarczanego paliwa;
- ustawienia pożądanej temperatury na kotle.

Temperaturę na piecu dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę m.in. typ kotła i rodzaj opału. Na ogół oscyluje ona w przedziale 50-70° C. Z kolei kaloryfery ustawia się zwykle na 18-21° C.

Należy zawsze przestrzegać instrukcji producentów urządzenia grzewczego i sterownika. W razie wątpliwości zaleca się skorzystać z usług profesjonalnego serwisanta/instalatora kotłów.

Jak odpowiednio sterować ogrzewaniem?

Dla użytkownika kotła najważniejsze jest to, by cieszyć się komfortem cieplnym we wszystkich pomieszczeniach. Dlatego warto rozbudować instalację grzewczą o termostat (regulator) pokojowy, który zapewni wygodne i precyzyjne sterowanie ogrzewaniem. Termostaty firmy BRAGER pozwalają wyregulować temperaturę w ogrzewanych pokojach w oparciu o temperaturę powietrza i ogrzewania podłogowego. Umożliwiają zaprogramowanie różnych trybów stałych (Wakacje, Ekonomiczny, Wietrzenie) i stref czasowych. Dzięki temu temperatura w poszczególnych pomieszczeniach dostosowywana jest automatycznie do indywidualnych, zmieniających się w ciągu dnia i roku preferencji domowników.