Regulator temperatur rozszerza funkcjonalność instalacji grzewczej o możliwość intuicyjnego i precyzyjnego sterowania temperaturą w ogrzewanych pomieszczeniach. Na optymalne działanie urządzenia i wygodę korzystania z wszystkich jego funkcji istotny wpływ ma miejsce montażu. Sprawdź, gdzie najlepiej zainstalować regulator temperatur i dowiedz się, jakich obszarów (i dlaczego) unikać.

Regulator temperatur - zalecane miejsca montażu

Regulator temperatur BRAGER, oprócz możliwości ustawienia pożądanej temperatury w ogrzewanych wnętrzach, daje zdalny dostęp do kotła i całej instalacji grzewczej. Użytkownik może modyfikować podstawowe ustawienia na piecu, zmieniać konfigurację pracy pomp, a nawet dezaktywować źródło ciepła, gdy ogrzewanie nie jest wymagane. Wszystkie te funkcje służą osiągnięciu i utrzymywaniu komfortu cieplnego oraz optymalizacji kosztów ogrzewania.

Regulator temperatur powinien zatem znaleźć się tam, gdzie korzyści z jego wdrożenia będą najsilniejsze. Na ogół urządzenie instaluje się w salonie, czyli w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywają domownicy.

Jeśli posiadasz regulator przewodowy, musisz zapewnić jego połączenie z kotłem poprzez doprowadzenie przewodów komunikacyjnych. Weź to pod uwagę, wybierając miejsce montażu na ścianie. Jeżeli decydujesz się na model bezprzewodowy, to możesz zainstalować go w zasadzie wszędzie (wyjątki opisaliśmy w kolejnym akapicie).

W przypadku regulatorów z wyświetlaczami TFT konieczne jest zapewnienie napięcia zasilającego. Nie dotyczy to bezprzewodowego – bateryjnego regulatora temperatury firmy BRAGER. Zasilanie na baterie gwarantuje praktycznie pełną swobodę montażu. Nie trzeba ingerować w instalację elektryczną.

Gdzie NIE umieszczać regulatora temperatur?

Regulator montuje się w wybranym miejscu na ścianie. Aby odczytane wartości w maksymalnym stopniu odpowiadały rzeczywistej temperaturze w pomieszczeniu, wybierając miejsce montażu urządzenia, trzeba upewnić się, że nic nie będzie zniekształcać pomiarów. Unikaj instalowania regulatora temperatur:
- w obszarach mocno nasłonecznionych, np. na ścianie naprzeciwko okna, na którą padają promienie słoneczne;
- w miejscach, w których występują duże wahania temperatur, np. w sąsiedztwie drzwi wejściowych lub balkonowych;
- bezpośrednio nad podłogą, pod którą zastosowano ogrzewanie podłogowe (ten typ ogrzewania charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną).

Gdzie NIE umieszczać regulatora temperatur?

Przede wszystkim należy kierować się instrukcją producenta danego regulatora temperatur, a informacje zawarte w poradniku traktować wyłącznie jako uniwersalne wskazówki. Większość producentów zaleca, by instalacji urządzenia dokonała osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia elektryczne. Przestrzeganie instrukcji to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale również właściwego działania urządzenia oraz zachowania prawa gwarancji.

Montaż bezprzewodowego regulatora temperatur jest bardzo prosty. Aby zainstalować urządzenie firmy BRAGER, należy otworzyć pokrywę tylną i zamontować ją na ścianie w pozycji poziomej – w pokrywę została wbudowana poziomica. Następnie trzeba podłączyć przewody, kierując się schematem pokazanym w załączonej do produktu instrukcji. Po tym pozostaje tylko złożenie i uruchomienie urządzenia. Jeżeli przewody zostały właściwie podłączone, a panel poprawnie złożony, regulator będzie od razu gotowy do pracy.