Czy sonda lambda w piecu jest przydatna, konieczna, a może przeciwnie - zupełnie zbędna? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba wiedzieć, czym dokładnie jest czujnik lambda i w jaki sposób działa. Przy okazji warto zastanowić się, czy istnieje obecnie efektywniejsza alternatywa dla sondy lambda w piecu…

Do czego służy sonda lambda w piecu?

Sonda lambda jest ogniwem galwanicznym, zbudowanym z dwutlenku cyrkonu pokrytego cienką warstwą platyny. Została wynaleziona końcem lat 60-tych ubiegłego wieku jako rozwiązanie dedykowane samochodom, umieszczane w układzie odprowadzającym spaliny. Z jednej strony ma kontakt z gorącymi spalinami, a z drugiej - z powietrzem z otoczenia. Sonda lambda w piecu pełni 3 zasadnicze funkcje:
- ogranicza emisję szkodliwych substancji do atmosfery, które powstają w procesie spalania – czujnik lambda pozwala na optymalny dobór ilości tlenu;
- zmniejsza zużycie paliwa - dzięki stałemu dostępowi do informacji o zawartości tlenu w spalinach, możliwe jest takie wyregulowanie kotła, aby maksymalnie wykorzystać paliwo; - wydłużenie żywotności urządzenia grzewczego – efektywne spalanie to mniejsze zabrudzenie urządzenia grzewczego przez sadzę i smołę oraz znacznie słabsze oddziaływanie niedopalonych spalin, co istotnie opóźnia proces zużywania się poszczególnych podzespołów.

Co mierzy czujnik lambda?

Czujnik lambda mierzy poziom tlenu w spalinach. Urządzenie generuje siłę elektromotoryczną i przekazuje ją do sterownika w kotle. Ten na bieżąco optymalizuje parametry dmuchawy i podajnika, aby dostosować ilość dostarczanego tlenu i paliwa. Dzięki temu piec działa z większą efektownością.

Czy sonda lambda ma wpływ na spalanie?

Tak, jak wspomnieliśmy w poprzednich akapitach, sonda lambda w piecu, poprzez pomiar zawartości tlenu w spalinach, umożliwia podniesienie sprawności kotła. A wyższa sprawność pieca to mniejsze zanieczyszczenie powietrza, większe oszczędności na paliwie i dłuższa żywotność urządzenia grzewczego. Niestety, czujnik lambda posiada też wady:
- nie nadaje się do pieców węglowych,
- często się zabrudza,
- jest drogi,
- nie stanowi rozwiązania dedykowanego urządzeniom grzewczym, ale samochodom.

Dlatego w Brager postanowiliśmy skonstruować własną sondę lambda – wolną od wad i oferującą znacznie większą funkcjonalność. Tak powstał Analizator Jakości Procesu Spalania BCA-02 eco. To pierwsze na świecie urządzenie dedykowane wyłącznie kotłom małej mocy na paliwa stałe. Jest tańsze i bardziej odporne na zabrudzenia niż sonda lambda. Może pracować z wszystkimi rodzajami kotłów, paliwami i układami sterowania. Dzięki przystępnej cenie, zlikwidowana została bariera cenowa, charakterystyczna dla tego segmentu urządzeń. Analizator BCA-02 eco, oprócz samego pomiaru tlenu w spalinach, dodatkowo umożliwia:
- ciągły pomiar kluczowych parametrów termodynamicznych – dwutlenku węgla, temperatury spalin, straty kominowej;
- ich całościową analizę - inteligentny eco-wskaźnik sumuje wszystkie odczytane parametry i na bieżąco informuje użytkownika o jakości procesu spalania w kotle;
- automatyczną optymalizację całego procesu spalania – na podstawie informacji przekazywanych do układu sterowania.

Kocioł wyposażony w urządzenie BCA-02 eco i automatykę sterującą Brager zapewnia zawsze optymalne parametry pracy w warunkach rzeczywistych, co gwarantuje mniejsze zużycie paliwa i proekologiczne spalanie. Istotną poprawę parametrów energetyczno-emisyjnych kotłów, dzięki wykorzystaniu rozwiązań Brager, dowiodły badania przeprowadzone w warunkach rzeczywistej eksploatacji wspólnie z Politechniką Poznańską i IEC.