W czasach drastycznego wzrostu cen za paliwa stałe (i nie tylko), użytkownicy urządzeń grzewczych szukają sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania przy zachowaniu wysokiego komfortu cieplnego. Czy to w ogóle możliwe? Tak, jeśli doposażymy instalację grzewczą w termoregulator pokojowy. Czym dokładnie jest regulator pokojowy? Jakie posiada funkcje? I jak podłączyć termostat pokojowy do pieca na ekogroszek? Podpowiadamy!  

Termoregulator pokojowy - co to jest?

Termoregulator pokojowy to urządzenie elektroniczne służące do intuicyjnej i precyzyjnej regulacji temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach. Na rynku znaleźć można różne rodzaje termostatów pokojowych. Dostępne modele różnią się pod względem m.in. mechanizmu działania, typu sterowania, sposobu montażu czy dodatkowych funkcji. Oferta firmy Brager obejmuje szeroką gamę bezprzewodowych i przewodowych regulatorów pokojowych: od prostych regulatorów serii RIDO BORD 120, po innowacyjne termostaty sterowane gestami serii RIDO BORD 190. Ich funkcjonalność nie ogranicza się jedynie do regulacji temperatury. Urządzenia te dodatkowo pozwalają na:
- monitorowanie temperatur na kotle,
- modyfikację podstawowych ustawień kotła (zmiana temperatur na kotle, CWU i w poszczególnych obiegach grzewczych),
- zmianę konfiguracji pracy pomp,
- monitorowanie stanu kotła i ewentualnych awarii,
- dezaktywację źródła ciepła, gdy ogrzewanie nie jest wymagane,
- zdalne sterowanie instalacją grzewczą z poziomu specjalnej aplikacji BRAGER Connect.

Dzięki takim rozwiązaniom, użytkownik zawsze i wszędzie wie, jak pracuje jego kocioł i cała instalacja grzewcza.  

Przyłączanie termostatu pokojowego do pieca na ekogroszek

Jak podłączyć termostat pokojowy do pieca na ekogroszek? Jeśli urządzenie grzewcze zostało wyposażone w automatykę Brager, można w dowolny sposób przyłączyć do niego każdy termostat pokojowy ze stykiem przekaźnika. Nasze urządzenia komunikują się z kotłem zarówno magistralą przewodową, jak i w sposób bezprzewodowy. Dla przykładu, pokojowy regulator RIDO BORD 161 komunikuje się zdalnie ze sterownikiem zamontowanym w kotle, pobierając z niego informacje. Wykorzystuje w tym celu bezprzewodową, radiową transmisję danych. Sterowanie opiera się na temperaturze powietrza i ogrzewania podłogowego. Szczegółową instrukcję przyłączania wybranego panelu pokojowego powinien dostarczyć producent urządzenia. W przypadku paneli domowych Brager, instrukcje można w dowolnym momencie pobrać ze strony www. Warto wiedzieć, że łącząc kocioł na paliwa stałe z automatyką i dedykowanym termostatem pokojowym Brager, użytkownik zyskuje nie tylko stały komfort cieplny, ale również istotne – dowiedzione w testach, oszczędności.  

Gdzie umieścić termostat pokojowy?

Termostat pokojowy montuje się w wybranym miejscu na ścianie. Montażu powinna dokonać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia elektryczne. Przewagą paneli bezprzewodowych jest dowolność ustawień i łatwa instalacja, niewymagająca poprowadzenia instalacji elektrycznej. Aby zamontować urządzenie bezprzewodowe firmy Brager, należy kolejno:
- otworzyć pokrywę tylną,
- zamontować tylną pokrywę na ścianie w pozycji poziomej, korzystając z poziomicy wbudowanej w pokrywę,
- podłączyć przewody (schemat został pokazany w instrukcji),
- złożyć urządzenie i uruchomić je.

Jeśli przewody zostały poprawnie podłączone, a panel właściwie złożony, urządzenie będzie gotowe do pracy natychmiast. Pamiętajmy, by zawsze kierować się zaleceniami producenta kupionego termostatu, a informacje zawarte w artykule traktować wyłącznie pomocniczo.