Nawet 25% paliwa może zaoszczędzić użytkownik kotła, w któym wdrożono rozwiązania automatycznie optymalizujące proces spalania. Jednak więcej pieniędzy w domowym budżecie to nie wszystkie korzyści. Na czym konkretnie polega optymalizacja procesów spalania w kotłach na paliwa stałe? Wyjaśniamy.

Dokładna analiza

Samo posiadanie nawet najnowocześniejszego urządzenia grzewczego nie gwarantuje ani efektywnego, ani bezobsługowego działania. Aby kocioł zapewniał optymalne parametry pracy w warunkach rzeczywistych (nie tylko podczas testów w laboratorium), potrzebuje automatycznej regulacji, a tę zapewnić mogą innowacyjne urządzenia, dostępne w naszej ofercie:

- Analizator Jakości Procesu Spalania BCA-02 eco,
- sterownik z algorytmem automatycznej regulacji procesu spalania BRAGER EXPERT.

Analizator BCA-02 eco to kompaktowe urządzenie kontrolnopomiarowe, które umożliwia ciągły pomiar kluczowych parametrów termodynamicznych, ich całościową analizę oraz automatyczną optymalizację procesów spalania. Analizator zapewnia odczyt kluczowych parametrów procesu, m.in. temperaturę spalin oraz zawartość w nich tlenu. We współpracy z automatyką, dodatkowo rejestruje stratę kominową, sprawność energetyczną, lambdę oraz stężenie dwutlenku węgla. Parametry te są na bieżąco wyświetlane na przejrzystym wyświetlaczu LED. Analizator BCA-02 eco wyposażony jest w diodę RGB - inteligentny eco-wskaźnik, będący przełomowym, zastrzeżonym rozwiązaniem. Sumuje on wszystkie odczytane parametry i na bieżąco informuje użytkownika o jakości procesu spalania w kotle. Dioda, w zależności od wybranego ekranu głównego, poprzez zmianę koloru sygnalizuje aktualny stan jakości procesu spalania.


Oszczędności w zużyciu paliw

Pozyskane przez eco-wskaźnik informacje dostarczają do układu sterowania sprzężenie zwrotne, które pozwala na optymalizację procesów spalania, co przekłada się na wzrost efektywności energetycznej urządzenia grzewczego. Użytkownik może także manualnie dostosowywać parametry pracy kotła, jeszcze bardziej obniżając koszty związane z ilością spalanego paliwa. Wspierać może go w tym (również zdalnie) profesjonalista, np. producent kotła, serwisant czy instalator. Kocioł wyposażony w analizator BCA-02 eco i współpracującą z nim automatykę sterującą pozwala na obniżenie zużycia paliwa o 22% w przypadku kotła pozaklasowego i o 25% w przypadku kotła klasowego. Są to rezultaty dowiedzione w badania naukowych, przeprowadzonych w warunkach rzeczywistych przez zespół badawczy z Politechniki Poznańskiej.


Spadki emisji zanieczyszczeń

Przeprowadzone badania wykazały, że w warunkach rzeczywistych dochodzi do nadmiernej emisji zanieczyszczeń i zmniejszenia sprawności energetycznej urządzeń grzewczych. Dowiedziono, że optymalnie wyregulowany kocioł emituje do środowiska znacznie mniej pyłów i CO2. Zastosowanie analizatora spalin powoduje spadek emisji pyłów o 24% w przypadku kotła pozaklasowego i o 32% w przypadku kotła klasowego oraz spadek emisji CO2 o 5,64% w przypadku kotła pozaklasowego i o 6,87% w przypadku kotła klasowego. Optymalizacja procesów spalania owocuje czystszym i zdrowszym powietrzem - nie tylko dla użytkownika kotła, ale także dla jego bliskich, wszystkich mieszkańców miasta i przyszłych pokoleń. Użytkownik nie musi się obawiać, że coraz bardziej restrykcyjne przepisy unijne wkrótce wymuszą wymianę instalacji grzewczej na jeszcze bardziej ekologiczną.