Prawidłowo ustawiony sterownik do palnika na pellet zapewnia automatyczne dostosowanie mocy kotła do aktualnego zapotrzebowania na energię cieplną. Podpowiadamy, jak skonfigurować sterownik do palnika na pellet.


Ustawienie sterownika do palnika na pellet

Nowoczesne palniki pelletowe są praktycznie bezobsługowe. W naszych urządzeniach do kotłów pelletowych wdrożyliśmy szereg opatentowanych rozwiązań, które pozwalają na optymalne spalanie, zmniejszenie zużycia opału i ochronę środowiska. Analizator spalin BCA-02 eco precyzyjnie mierzy parametry procesu spalania i wysyła wszystkie informacje do układu sterowania. Regulację procesu spalania na podstawie danych z analizatora zapewnia algorytm automatycznej regulacji Brager Expert. Do optymalnej pracy palnika wymagane jest tylko prawidłowe skonfigurowanie układu sterowania. Chodzi o ustalenie wydajności podajnika, żeby układ regulacji mógł precyzyjnie obliczyć ilość dostarczanego paliwa. Aby poprawnie zmierzyć wydajność podajnika, w menu palnika przejdź do ustawień wydajności. Następnie:

1. zasyp podajnik pelletem,
2. rozłącz element łączący podajnik kosza z palnikiem,
3. przestaw regulator na tryb testowy,
4. uruchom podajnik główny - aż do momentu uzyskania przesypu z łącznika,
5. umieść elastyczny łącznik w uszykowanym pojemniku,
6. ponownie uruchom podajnik,
7. poczekaj 10 minut - po tym czasie podawanie paliwa zostanie automatycznie wstrzymane,
8. zważ nagromadzoną ilość pelletu,
9. przemnóż uzyskaną wartość przez 6, aby uzyskać łączną ilość pobieranych kilogramów pelletu na godzinę pracy podajnika. Przykład: Waga nagromadzonego w ciągu 10 minut pelletu to 1,5 kg. Pomnóż tę wartość przez 6 (1,5x6=9). Wydajność podajnika wynosi 9 kg.


Jakie parametry pracy palnika kontroluje sterownik?

Sterownik pozwala na kompleksowe sterowanie pracą kotła i instalacji grzewczej. Regulacja mocy cieplnej realizowana jest przez precyzyjne dawkowanie powietrza i paliwa do procesu spalania. Sterownik kontroluje pracę podajnika głównego, podajnika palnika, wentylatora, zapalarki i siłownika czyszczącego. Posiada czujnik temperatury i czujnik jasności płomienia. Daje użytkownikowi wgląd w ilość pozostałego paliwa, temperaturę zadaną, dostępny zakres nastawy temperatury, temperaturę odczytu, statusy aktywnych urządzeń, aktualną moc kotła czy zadany tryb pracy. Automatyka kotłowa dodatkowo rozbudowana o analizator spalin BCA-02 eco pozwala na monitorowanie parametrów występujących w procesie spalania oraz na bieżące dostosowywanie dostarczanej dawki powietrza, co prowadzi do istotnego zmniejszenia zużycia paliwa. W przypadku sterownika PELE BORD 890, maksymalną kontrolę i intuicyjność obsługi zapewnia duży, 5-calowy wyświetlacz pojemnościowy, którym można sterować gestami.


Jak ustawić sterownik, aby palnik pracował efektywnie?

Prawidłowo skonfigurowany sterownik do palnika na pellet gwarantuje maksymalnie efektywną pracę kotła - zgodną z jego potencjałem, jednocześnie minimalizując obciążenia środowiskowe. Konfigurując sterownik do palnika na pellet należy zawsze przestrzegać instrukcji producenta. W praktyce, dla użytkownika końcowego kluczowe znaczenie ma komfort cieplny w domu. Dlatego oprócz samej konfiguracji palnika, należy zadbać o odpowiednie ustawienie wszystkich elementów instalacji grzewczej. Aby poszczególnym domownikom było optymalnie ciepło, warto wdrożyć szereg urządzeń zewnętrznych, m.in. termostaty pokojowe i czujnik pogodowy.